Paweł Althamer

ur. 1967 w Warszawie,
mieszka i pracuje w Warszawie.

Paweł Althamer jest rzeźbiarzem. Jego rzeźby nie zawsze są efektem pracy w tworzywie. Niektóre z nich oparte są o tak nietypowe „materiały” jak poczucie wspólnoty, psychodeliczne doświadczenie czy podróż.

Zobacz prace artysty w Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Koziołek Matołek, stworzony przez Kornela Makuszyńskiego w 1933 roku, pojawia się w rzeźbach i performansach Althamera. Artysta przebierał się w strój bajkowej postaci kilkakrotnie, m.in. podczas wizyty u plemienia Dogonów w Mali. Cytat z bajki: „po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko” doskonale oddaje strategię Althamera, opartą na podróżach zarówno w przestrzeni, jak i we własnej głowie. Artysta uważa, że człowiek – nawet jeśli jest przybyszem –  nigdy nie opuszcza swojego domu, więc gdziekolwiek się znajduje, nie ma on powodów do paniki. Warszawskie osiedle Bródno to Pacanów Althamera, miejsce do życia, pracy oraz wspólnotowych, duchowych doświadczeń.

Praca powstała we współpracy z grupą Reaktor (Czarli Bajka, Konrad Chmielewski, Paweł Chmielewski, Przemysław Pietrzak, Lelek, Trawnik, Alek, Wilku).

Pokaż opis