Wysocki & Jałowiński

mieszkają i pracują w Warszawie.

Piotr Wysocki (ur. 1976 w Dębnie Lubuskim, mieszka i pracuje w Warszawie) tworzy filmy dokumentalne, instalacje wideo, warsztaty, akcje plenerowe i happeningi.

Dominik Jałowiński (ur. 1981 w Lublinie, mieszka i pracuje w Warszawie), zajmuje się malarstwem, akcjami w przestrzeni publicznej oraz performansem.

Film Run Free stanowi filmową dokumentację warsztatów przeprowadzonych na terenie fabryki Łucznik i stadionie Radomiaka. Kontekstem tych działań artyści uczynili brutalnie stłumione przez milicję protesty robotnicze w Radomiu w 1976 r. Wysocki i Jałowiński zaprosili do projektu dwie antagonistyczne grupy: policjantów oraz młodych chłopaków uprawiających freerun – akrobatyczną wersję parkoura, która często sprowadza się do ucieczki przed policją. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie wspólnie opracować układ choreograficzny oparty na formacjach  taktycznych używanych przez policję podczas akcji pacyfikacyjnych. Konfrontację potencjalnych wrogów artyści przekuli we wspólne, twórcze działanie, będące pozytywnym przekroczeniem wydarzeń z 1976 roku.

Pokaż opis