Artur Żmijewski

mieszkają i pracują w .

W 2012 roku Artur Żmijewski był kuratorem (współpracując z Joanną Warszą i kolektywem Wojna) 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, które było czasami interpretowane jako indywidualna wystawa artysty. Żmijewski postulował stworzenie wystawy, która przypomina w większym stopniu „parlament niż salon”. Zakładał on udział jednostek i środowisk, które ze względów światopoglądowych są rzadko dopuszczane do głosu w przestrzeni współczesnego muzeum czy galerii (np. z racji na cechujący ich twórczość wyraźny idiom religijny czy też przemycanie teorii spiskowych lub poglądów ksenofobicznych). Żmijewski dążył do uzyskania polifonii głosów i poglądów, wzajemnie się wykluczających, wykorzystując dynamikę sporu i politycznego konfliktu do stworzenia przeglądu praktyk artystycznych, które działają naprawdę.

Cyfrowe archiwum Berlin Biennale jest udostępnione na stronach internetowych Muzeum od dnia otwarcia wystawy Co widać. Sztuka polska dziś

Pokaż opis